בתי קפה

בתי קפה

בתי הקפה של היום הם גם בתי הקפה של הלילה. זוהי פרפרזה קלושה על הפרפרזה בעצמה של הגשש, הילדים של היום הם לא הילדים של הלילה. אולם בכל הנוגע לבתי הקפה, אין כך הדבר. בתי הקפה של היום הם גם בתי הקפה של הלילה, מכיון שבתי קפה כולם הם המקדשים החדשים. הם ה'טמפל' שכולנו 'ראן' אליו, בואריאציה על המשחק הנפוץ בסמארטפון. בתקופות קדומות יותר, מישהו מאיתנו היה קם לנפץ ולנתץ את אותן מכונות קפה אספרסו, מכונות קפה טובות שאחראיות על הערנות, על הנמרצות, ועל ההחנפה לחוש הטעם שלנו. מספר בתי קפה משתמשים במכונות קפה.

על מרכזיותן של מכונות קפה אספרסו ו- מכונות קפה טובות אחרות בחיינו

מכונות קפה אספרסו או מכונות קפה טובות אחרות הן אותם מזבחות קטנים סביבם מתגודדים הארכאולוגים בחפירות, מהללים ותוהים על כוון התפילה, קדמה או ימה, מזרחה או למערב. וחברים יקרים, יודעים כולנו שבכל הנוגע לקפה – כוון התפילה כלל אינו משנה: משנה מקורו של הפול, אכותה של המטחנה, טמפרטורת הרתיחה, לחץ הצינור, נקיון הפילטר, זכות הקיטור המרתיח את החלב, כל אלו משנים. אולם מרגע שנמזג הקפה, כולנו שותים אותו בהסבת ימין ושמאל, לפנים ולאחור, מכל כוון – ולכל כוון. ולבסוף, כמאמר ברי סחרוף – לבסוף אנו שבים 'למנה הבאה'.

לא ברור מהיכן התחילה אותה התמכרות המונית של מיליארדים לקפה. דומה שהקפה הוא הסם החוקי האחרון שעוד שרד את מתקפות הבריאות המתרגשות עלינו, לטובה או לרעה- תלוי בכוון ההסתכלות. גם שוקולד עוד עומד יפה בפרץ, אולם חסרונותיו כבר ברורים, ואיתו ההגבלה הכמותית. דומה שבקפה, כל עוד איננו בהריון או בסיכון לחוץ דם – באין רופא הכל מותר. וכך אנו מוזגים ומוזגים, שותים עד דלא ידע.

גם גילה של ההתמכרות אינו ברור: רבים מאיתנו התחילו כבר בגיל צעיר במיוחד, מבלי שהורינו זכו לקיתונות הארס והזלזול המוצדקים השמורים לכתבות פופולאריות זולות בסמרטוטונים ובטאבלואידים, אודות ההורים שלימדו את ילדיהם לשתות אלכוהול, או הילדים המעשנים מגיל ארבע לקורת רוחו של האב הנרקומן. כך או כך, דומה שללא התערבות רפואית אנו נדונים לשתות את הקאווה החום החום הזה ללא הגבלה, ויאמר אמן!